50 قدم تا انقراض یوزپلنگ ایرانی – آخرین اخبار و اطلاعات

روزنامه شهروند| کمتر از ٥٠ یوزپلنگ در سرزمینمان باقی مانده؛ یعنی کمتر از ٥٠ قدم تا انقراض. سال‌ها پیش ناقوس مرگ شیر ایرانی و ببر مازندران؛ دو گربه‌سان بومی ایران به صدا درآمد و حالا زیبای دونده سرزمین‌مان با معدن‌ها و دام‌ها و جاده‌های مرگبار بسیار تهدید می‌شود
در دهمین سالروز ملی یوزپلنگ آسیایی، انجمن یوزپلنگ آسیایی به‌عنوان یکی از نهادهایی که در راستای پایش بعضی زیستگاه‌های آموزش تعمیرات موبایل آن تلاش می‌کند، گزارشی از وضع این گونه در خطر داد. براساس این گزارش در ادامه پایش وضع یوز پلنگ‌های ایرانی، در ‌سال ۹۵ دور سوم پایش از سوی انجمن یوزپلنگ ایرانی با هدف به‌روزرسانی پارامتر‌های جمعیتی، با تأکید بر ارزیابی وضع یوز پلنگ‌های ماده و زادآوری در دستورکار قرار گرفت.

تلاش‌ها برای نجات آخرین‌های این‌گونه البته از مدت‌ها پیش آغاز شده است؛ کارهای مطالعاتی، پایش مدام تور قشم مناطق، فنس‌کشی جاده‌ها، تلاش برای خروج دام و نصب تابلوی هشدار عبور یوزپلنگ.

نمی‌توان چند عکس دوربین تله‌ای از یک منطقه را به کل زیستگاه تعمیم داد. باید تکنیکی برای جمعیت‌های پایین طراحی شود. موضوع دیگر گریز ماده‌ها از مناطق دارای دوربین است و البته شاید ما دوربین را جای نادرست کاشته‌ایم که تصویرشان ثبت نمی‌شود.» او گفته بود که کل یوزها فقط آنها نیستند که در دوربین ثبت می‌شوند تور زمینی مشهد و ضعف‌های تکنیکی دراین‌باره وجود دارد که فقط به ایران مربوط نیست.

این نامه از نهم شهریورماه و همزمان با دهمین گرامیداشت روز ملی یوزپلنگ ایرانی به مدت یک ماه بر روی وبسایت www.cheetahday.com قرار گرفت. در این مدت ۹۵۱۱ حامی حقیقی،۲۲ حامی حقوقی (لینک) و ۲۵ چهره شناخته شده سیاسی، هنری و ورزشی از این کمپین حمایت کردند.

روز یوزپلنگ، سالروز کشتار یک یوزپلنگ مادر همراه دو توله اوست. اتفاقی قیمت تور یزد که ٢٣‌سال پیش در گرمای تابستان «بافق» روی داد؛ وقتی که یوز تشنه با سه توله‌اش برای نوشیدن آب به سوی نخلستان‌های اطرافِ شهرستان بافق آمدند و گروهی از مردم ناآگاه محاصره‌شان کردند و مادر و دو توله را با ضربات سنگ و چوب کشتند.

آخرین توله به پارک پردیسان آمد و چند سال بعد آن‌جا مرد و ‌سال ٨٦ این روز به نام روز ملی یوزپلنگ ثبت شد. مسأله حیات این‌گونه در خطر که آخرین‌های آن فقط قیمت تور سنگاپور و فقط در ایران زنده‌اند، چنان مهم است که روز پنجشنبه به این مناسبت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه هم به مناسبت این روز در پیامی ویدیویی درباره یوز حرف زد: «این روزها ما با چالش‌های جدی محیط‌زیستی مثل خشکسالی و پدیده گردوغبار که بسیاری از هموطنان ما را رنج می‌دهد، مواجه هستیم.

براساس گزارش این انجمن با توجه به بررسی‌ها و عکس‌های به‌دست آمده از مناطق مورد پایش، یک یوزپلنگ نر در تور زمینی قشم پناهگاه حیات وحش میاندشت، چهار یوز پلنگ نر در پناهگاه حیات‌وحش دره انجیر و دو یوز پلنگ نر در پناهگاه حیات‌وحش نایبندان به زندگی خود ادامه می‌دهند.

#یوزتاابد

روزنامه شهروند| کمتر از ٥٠ یوزپلنگ در سرزمینمان باقی مانده؛ یعنی کمتر از ٥٠ قدم تا انقراض. سال‌ها پیش ناقوس مرگ شیر ایرانی و ببر مازندران؛ دو گربه‌سان بومی ایران به صدا درآمد و حالا زیبای دونده سرزمین‌مان تور استانبول نوروز 97 با معدن‌ها و دام‌ها و جاده‌های مرگبار بسیار تهدید می‌شود.

اما در چند روز اخیر، همزمان با دهمین سالروز ملی یوزپلنگ ایرانی، مردم و هنرمندان هم به این ماجرا پیوسته‌اند؛ آنها با راه‌اندازی کمپین برای خروج دام از منطقه توران و نامه به رئیس‌جمهوری، می‌خواهند راه انقراض را سد کنند.

جوکار ‌سال گذشته رقم تخمینی ٤٠ تا ٧٠ را برای شمار یوزپلنگ‌های آسیایی اعلام کرده، گفته قیمت تور مشهد بود که ما به وجود ٥ تا ٦ ماده یوزپلنگ امیدواریم اما باز هم این چیزی از نگرانی‌مان کم نمی‌کند.

هدیه تهرانی، بازیگر سینما این کمپین را راه انداخت تا داوطلبان برای خروج دام‌ها از منطقه حفاظت‌شده توران در حد توانشان کمک کنند. گله‌داران منطقه حفاظت‌شده توران و سگ‌های گله از مهمترین عوامل تخریب زیستگاه و تلفات یوزپلنگ‌ها هستند و بنا شد با این کمپین، آغل‌های آنها خریداری شود. ناصرتقوایی، تور فرانسه علی کریمی، عبدالرضاکاهانی، مهتاب کرامتی و مهناز افشار از چهره‌های شناخته‌شده‌ای هستند که به این کمپین پیوستند و درباره یوزپلنگ نوشتند.

انجمن یوزپلنگ ایرانی در گزارشش اعلام کرد که در پایش‌های‌ سال ۹۵ این انجمن هیچ یوز ماده‌ای ثبت نشد اما در ماه‌های گذشته موسسه تصویر حیات وحش، از یک ماده یوز پلنگ در میاندشت تصویربرداری کرده است.

این انجمن برای به‌دست آوردن دیدی تعمیرات موبایل,آموزش تعمیرات موبایل, تعمیرات لپ تاپ بهتر از جمعیت، تلاش کرد تا مناطق بیشتری پایش شوند؛ ازجمله پناهگاه حیات وحش میاندشت در استان خراسان‌شمالی، پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده سیاه کوه، پناهگاه حیات وحش دره انجیر در استان یزد و پناهگاه حیات وحش نایبندان در استان خراسان‌جنوبی.

از سوی دیگر درحالی‌که هیچ یوز پلنگ ماده‌ای از جلوی دوربین‌های تله‌ای عبور نکرده یا عبور آن ثبت نشده است، در ماه‌های گذشته حین بررسی منطقه میاندشت تور چین نوروز 97 توسط موسسه تصویر حیات وحش، یک ماده یوز پلنگ در این منطقه تصویربرداری شده است. با وجود این گزارش‌ها اما هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوز آسیایی پیش از این درباره جمعیت یوزپلنگ‌ها به «شهروند» توضیح داده بود: «دانش ما درباره جمعیت یوزپلنگ‌ها کم است.

آخرین وضع یوزها در ایران

«تا یک حسرت ملی تنها ٥٠ یوز باقی است.» این جمله در هفته اخیر که با دهمین سالروز ملی یوزپلنگ تور یزد هوایی همزمان بوده، بارها به چشم کاربران شبکه‌های اجتماعی اینترنتی آمده است. کمپین «یوز تا ابد» از سوی هنرمندان آغاز شد اما کم‌کم موج شد و به گوش مردم رسید تا تمام شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «یوز تا ابد» پر شود و همه درباره خطری که این‌گونه را تهدید می‌کند، بنویسند و بخوانند.

این چالش‌ها نشان‌دهنده این واقعیت است که ما در گذشته با محیط‌زیست خودمان و مخلوقات خداوند که در استفاده تور لحظه آخری کرمان از محیط‌زیست با ما شریک هستند، مهربان نبوده‌ایم. یوزپلنگ ایرانی که یک‌گونه زیستی در خطر است، یکی از این نمونه‌هاست و تلاش ما برای حفط یوزپلنگ ایرانی نشانه آشتی دوباره ما با محیط‌زیست و زیستن در یک محیط مهربان‌تر با همه مخلوقات است.»

هنوز البته اعلام نشده که کمک‌ها تا چه حد رسیده اما پنجشنبه‌شب برای اطلاع‌رسانی درباره این کمپین، بسیاری از کاربران عکس خود را به تصویری از یوزپلنگ قیمت تور برزیل آذین کردند و درباره خطر از دست رفته این گونه ناب صحبت کردند.  از طرف دیگر انجمن یوزپلنگ ایرانی نهم شهریورماه ۱۳۹۵ و با توجه به وضع نامناسب یوزپلنگ ایرانی درکشور، کمپینی به نام نامه نجات ترتیب داد و در این نامه مشکلات یوزپلنگ عنوان شد و در هفت بند پیشنهاداتی برای بهبود وضع موجود بیان شد.

به علاوه در ادامه پیگیری‌ها دو وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت و راه و شهر سازی نسبت به همکاری تور گرجستان نوروز 97 در حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اعلام آمادگی کردند و وزارت راه و شهرسازی اعلام داشت که یک‌میلیارد تومان بودجه جهت فنس کشی مسیر پر خطر مهاجرت یوز پلنگ آسیایی در استان سمنان اختصاص داده شده است که قرار است به‌زودی عملیات فنس کشی در این منطقه آغاز شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *