بارزانی: رفراندوم تصمیم من نبود – آخرین اخبار و اطلاعات

خبرگزاری ایسنا: بارزانی بار دیگر تاکید کرد که تصمیم رفراندوم استقلال در کردستان عراق یک تصمیم شخصی نبوده بلکه تصمیمی جمعی از سوی تمامی احزاب سیاسی کردستان عراق بوده است
بارزانی ابراز امیدواری کرد که جنگ و خونریزی تمام شود چرا که سیاست کردها مذاکره و یافتن راه‌های صلح‌آمیز و جلوگیری از جنگ است.

وی گفت که هنوز نمی‌داند روابط بعدی کردستان عراق با کاخ سفید چگونه خواهد بود و درباره همکاری با ایران در آینده تصمیم‌گیری خواهد شد..

خبرگزاری ایسنا: بارزانی بار دیگر تاکید کرد که تصمیم رفراندوم استقلال در کردستان عراق یک تصمیم شخصی نبوده بلکه تصمیمی جمعی از سوی تمامی احزاب سیاسی کردستان عراق بوده است.
وی در ادامه افزود: به اعتقاد ما زمان برگزاری رفراندوم درست و مناسب بود چرا که نیروهای عراقی که اکنون برای تغییر جمعیت شناختی منطقه اعمال قدرت می‌کنند از قبل این برنامه را داشتند و این برنامه حتی قبل از رفراندوم نیز در ذهن آنها بود. آنها از رفراندوم به عنوان بهانه‌ای برای اجرای طرح‌هایشان و توطئه علیه مردم کردستان استفاده کردند.ما برای جلوگیری از خونریزی رفراندوم را برگزار کردیم تا جلوی درگیری‌ها و جنگ را بگیریم چرا که نیروهای عراقی که اکنون با ما می‌جنگند می‌خواستند یک وضعیت تازه را در منطقه برقرار کنند. اشتباه ما این بود که باید رفراندوم را زودتر برگزار می‌کردیم نه دیرتر.

بارزانی معتقد است بدون ایفای نقش و جانفشانی پیشمرگ‌ها داعش شکست نمی‌خورد و موصل آزاد نمی‌شد. وی گفت: ما انتظار نداشتیم نیروهای عراقی علیه ما سلاح بردارند همان سلاح‌هایی که آمریکایی‌ها برای جنگ با داعش به آنها دادند علیه مردم خودشان استفاده کردند این برای ما خیلی تعجب آور بود.

رئیس مستعفی اقلیم کردستان عراق معتقد است که آمریکا طرح عراقی‌ها برای ورود به کرکوک را تایید کردند.

مسعود بارزانی، رئیس مستعفی اقلیم کردستان عراق در گفتگو با نیوزویک گفت: موفقیت رفراندوم این بود که ۹۳ درصد مردم کرد به آن رای مثبت دادند و به اعتقاد من این رفراندوم آینده مردم کردستان را حفظ می‌کرد. پس از رفراندوم موانعی وجود داشت اما این به معنی آن نیست که عزم و اراده مردم کردستان از دست رفته و نابود شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *