مقام آلمانی: گزینه نظامی علیه ایران، بی‌فایده است – آخرین اخبار و اطلاعات

خبرگزاری فارس: «آگست هانینگ» رئیس پیشین سرویس اطلاعاتی آلمان در مصاحبه با یک نشریه صهیونیستی گفت توافق هسته‌ای با ایران هرچند کامل نیست، اما بهترین توافق ممکن در سال ۲۰۱۵ بوده است

خبرگزاری فارس: «آگست هانینگ» رئیس پیشین سرویس اطلاعاتی آلمان در مصاحبه با یک نشریه صهیونیستی گفت توافق هسته‌ای با ایران هرچند کامل نیست، اما بهترین توافق ممکن در سال ۲۰۱۵ بوده است.

انتشار این مصاحبه و اشاره به «گزینه نظامی» یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که ارتش رژیم صهیونیستی پس از یک دهه رسما مسئولیت حمله به تأسیسات هسته‌ای سوریه در سال ۲۰۰۷ را بر عهده گرفته است. نشریه «الجریده» کویت هم در ادامه همین فضاسازی، امروز مدعی شد که دو جنگنده اسرائیلی وارد آسمان ایران شده و گشت‌زنی کرده‌اند. تحلیلگران نزدیک به کابینه اسرائیل از چندی قبل گفته بودند که باید تلاش کرد تا گزینه نظامی علیه ایران به «گزینه‌ای معتبر» و «باورپذیر» بدل شود.

وی افزود: «اما این توافق برنامه موشکی ایران و عملکرد این کشور در خاورمیانه، از جمله حمایت این کشور از گروه‌های ضداسرائیلی را پوشش نمی‌دهد.»

این مقام سابق اطلاعاتی آلمان با بیان اینکه باید با «حفظ فشار بر ایران» کانال گفت‌وگو با این کشور و برجام را حفظ کرد، در پاسخ به این سوال که آیا گزینه نظامی علیه ایران روی میز است، گفت: «می‌دانم که اسرائیل و دیگران طرح‌هایی برای حمله نظامی داشته‌اند، اما ایران عراق یا کره شمالی نیست. فکر می‌کنم اقدامی نظامی علیه ایران نمی‌تواند چندان موفق باشد.»

هانینگ که بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ رئیس سرویس اطلاعاتی آلمان بوده، به نشریه «اسرائیل هیوم» گفت: «مذاکره‌کنندگان گفته‌اند با وجود آنکه کنگره و اسرائیل به شدت منتقد این توافق بودند، اما این بهترین نتیجه‌ای بود که می‌شد در آن شرایط به دست آورد. اگر توافق را صرفا در ارتباط با تسلیحات هسته‌ای در نظر بگیریم، می‌توان آن را معامله‌ای خوب در نظر گرفت، چراکه دستیابی ایران به بمب را دستکم یک دهه به تأخیر انداخته است.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *